این سامانه با تکیه بر اطلاعات پیش فرضی که به پروسسور سامانه داده شده و بر اساس اطلاعات ورودی ، اقدام به کنترل کلیه تجهیزات انرژی بر  سیستم سرمایشی موتورخانه شامل چیلرهای  تراکمی  ؛ کمپرسورها ؛ پمپهای سیرکولاسیون آب سرد چرخشی   ( Chilled Water ) ؛ پمپهای برج خنک کن ؛ فن های برج خنک کن(یافتهای کندانسور هوایی) حسب نوع کاربری و نیاز ساختمان می کند .  

این اطلاعات شامل :

1 – دمای لحظه به لحظه هوای بیرون ، دماهای آب سرد رفت و برگشت چرخشی به پایانه های حرارتی ،دماهای آب رفت و برگشت برج خنک کننده، دمای داخل ساختمان                       

2 – ساعات کارکرد موتورخانه طی روزهای هفته .

این سامانه بر اساس منحنی حرارتی که بر اساس شرایط اقلیمی ایران طراحی و برای سامانه تعریف شده است و با تحلیل اطلاعات ورودی ، اقدام به کنترل تجهیزات برقی سیستم سرمایشی بر حسب نیاز بار حرارتی ساختمان می نماید که بالطبع باعث کاهش مصرف برق و کاهش استهلاک تجهیزات مرتبط می گردد .

در حال حاضر میزان درجه آب سرد چرخشی در سیستم سرمایش بصورت دستی و توسط تنظیم درجه ترموستات‌ها و یا پمپ‌های سیرکولاسیون انجام می گردد و معمولاً برای تمام مدت بر روی یک عدد ثابت قرار دارد. تغییرات دمای هوا درطول روز موجب افزایش یا کاهش دمای داخل ساختمان شده که نتیجه آن انحراف دمای داخل ساختمان از محدوده آسایش و مصرف بیهوده انرژی می باشد. همچنین در بسیاری از ساختمان‌هـای غیـرمسکونی با کاربری اداری- عمومی- آمـوزشی- تجاری که از فضای ساختمان بصورت غیرپیوسته و تنها در بخشی از ساعات روز استفاده می گردد، نیازی به کارکرد سیستم سرمایش پس از اتمام ساعت کاری وجود ندارد.

به کمک سامانه های کنترل هوشمند سیستم سرمایش مرکزی (سرمابان)، کارکرد کمپرسور چیلرها، پمپ‌های چیلدواتر و فن برج های خنک کن و …  متناسب با تغییرات دمای هوای بیرون کنترل می‌شود تا به این وسیله شرایط آسایش حرارتی در داخل ساختمان تامین شود. به عنوان مثال این سامانه در فصول گرم سال و در ساعات اولیه روز (صبح‌ها) به دلیل پایین بودن دمای هوای بیرون، با کاهش کارکرد کمپرسورها، دمای موردنیاز برای تامین نیاز سرمایشی ساختمان را تامین می‌کند، اما در اواسط روز و با گرمتر شدن هوای بیرون، با افزایش کارکرد کمپرسورها و پمپ‌ها، دمای آبسرد ارسالی به فن کوئل‌ها را کاهش داده تا از کلافکی ساکنین ساختمان در اثر گرم شدن داخل ساختمان جلوگیری نماید.

از قابلیت‌های این دستگاه، تنظیم ساعات کاری سیستم سرمایشی ساختمان می‌باشد. به طور مثال در ساختمان‌های اداری، تجاری و آموزشی و ….، با توجه به آنکه اغلب این ساختمان‌ها در ساعات عصر و یا شب، خالی از سکنه می‌باشند، لذا امکان خاموشی چیلرها، پمپ ها و فن برج های خنک کن (با در نظر گرفتن کلیه ملاحظات فنی) فراهم می‌شود و به این ترتیب می‌توان از کار کردن این تجهیزات در موارد غیرضروری جلوگیری نمود و بنابراین استهلاک این تجهیزات و هزینه تعمیر و نگهداری آنها را کاهش داد.

همچنین به کمک این دستگاه می‌توان با پیش راه اندازی به موقع سیستم سرمایشی قبل از ورود کارکنان به ساختمان (به طور مثال ۲ تا ۳ ساعت قبل از ورود آنها)، شرایط آسایش مطلوب را در زمان ورود این افراد تامین نمود. لازم به ذکر است که ساعت پیش راه اندازی نیز به کمک اطلاعات دریافتی از سنسورها و متناسب با دمای هوای بیرون توسط خود دستگاه اعمال می‌شود.

به کمک این سامانه می‌توان در ساختمان‌های مسکونی تا ۱۵% و در ساختمان‌های اداری و تجاری تا ۴۰% در مصرف برق  سیستم سرمایشی ساختمان صرفه جویی نمود.

با توجه به هزینه کم این سامانه و پتانسیل صرفه جویی بالایی که به کمک آن قابل دستیابی می‌باشد، استفاده از این سامانه به عنوان یکی از بهترین راهکارهای زود بازده صرفه جویی برق شناخته می‌شود.

چیلر تراکمی چیست :

چیلر تراکمی با استفاده از چرخش سیال مبرد در داخل سیستم، حرارت را از محیط جذب می نماید، بنابراین این عملکرد، کمک به سرد شدن محیط مورد نظر می کند. همان گونه که از نام چیلرهای تراکمی می توان برشمرد. این تراکم توسط کمپرسور ، با ایجاد اختلاف فشار در دو سمت جریان سیال حاصل می شود. سپس حرارت جذب شده به مبرد در مکانی دیگر از مبرد حذف می شود. هر سیکل تراکمی دارای چهار بخش اصلی می باشد، که عبارتند از؛ کمپرسور، کندانسور چیلر ، شیر انبساط حرارتی و اواپراتور چیلر . پس از طراحی چیلر تراکمی و انتخاب محل قرارگیری هر جز در چرخه تبرید، فرآیند نصب و راه اندازی چیلر تراکمی بسیار حائز اهمیت می باشد.

سرمابان

اصول بهینه سازی مصرف انرژی توسط این سامانه ها ، مبتنی بر کنترل سرمایش ساختمان از مبداء و محل تولید برودت می باشد. این سامانه با دریافت اطلاعات از سنسورهای حرارتی که در محلهای زیر نصب می گردند :

  • دمای محیط خارج ساختمان کلکتور رفت آب برج خنک کننده
  • کلکتور آب سرد رفت چرخشی کلکتور برگشت آب برج خنک کننده 
  • کلکتور آب سرد برگشت چرخشی
  • داخل ساختمان در یک یا چند موضع

     لحظه به لحظه اطلاعات حرارتی موقعیتهای فوق را اندازه گیری و با تشخیص هوشمند نیاز حرارتی ساختمان تا برقراری شرایط مطلوب در تابستان تجهیزات سیستم سرمایش شامل کمپرسورها ، پمپهای چیلد واتر و پمپ های برج خنک کن ، فن های برجهای خنک کن را راهبری می نماید. بدین صورت سرمایش ساختمان نیز متناسب با نوع کاربری ساختمان مسکونی یا غیرمسکونی (اداری- عمومی- آموزشی- تجاری) تامین و کنترل می شود. صرفه جویی مصرف انرژی حاصل از عملکرد سامانه به دو دسته تقسیم می شوند :

  • کنترل مصارف سرمایشی درزمان استفاده از ساختمان (مسکونی و غیرمسکونی)
  • خاموشی یا آماده باش موتورخانه پس از ساعت کاری ساختمان های غیرمسکونی (در ساختمانهای اداری-آموزشی-عمومی-تجاری)

هنگام استفاده از موتورخانه سرمایشی در ساختمانهای مسکونی و یا غیرمسکونی و با در نظر گرفتن شرایط کارکرد تابستانی و برای کنترل سرمایش ، دمای آب سرد توسط یک منحنی حرارتی کنترل می شود. در این منحنی دمای آب سرد چرخشی در تاسیسات، تابعی از درجه حرارت محیط خارج ، محیط داخل و دمای آب سرد برگشت ساختمان می باشد و به صورت لحظه ای و خودکار متناسب با متغییرهای یادشده کنترل می شود و باعث ایجاد دمای یکنواخت در داخل ساختمان می گردد. بدین صورت هنگام کاهش دمای محیط خارج ساختمان تجهیزات به اندازه ای کار می کنند که سرمایش در حد مورد نیاز و در محدوده آسایش حرارتی تامین شود و از تولید بیش از حد برودت و سرمایش که موجب اتلاف انرژی است جلوگیری می نماید.

در ساختمانهای با کاربری غیرمسکونی نظیر ادارات، مدارس، مجتمع های تجاری و … نیز بدلیل غیر پیوسته بودن ساعت بهره برداری از ساختمان، سامانه کنترل هوشمند توسط یک تقویم زمانی پس از ساعت کاری و تا زمان پیش راه اندازی سیستم سرمایشی در صبح روز بعد، تجهیزات انرژی بر موتورخانه سرمایشی را کاملاً خاموش و یا در وضعیت آماده باش (کنترل دمای آب سرد چرخشی در یک دمای ثابت و بالا با حداقل مصرف انرژی) قرار می دهد.

جعبة كنترل دستگاه شامل :

مدار كنترل پروسسوري

باطري Back up

صفحة نمايشگرLCD

Key board  كنترل شامل كليدهاي Enter، Set، Up، Down، Exit، (كليد وضعيت دستي) Manual

كانكتور اطلاعات ورودي سنسورهاي حرارتي

ترمینال های خروجي سوئيچ برق ادوات سیستم سرمایش و

سيم برق ورودي ۲۲۰ ولت دستگاه مي باشد.

– سنسورهای اندازه گیری دما که بر روی خروجی آب سرد اواپراتور (تا سه اواپراتور)، برگشت آب سرد ساختمان، رفت برج خنک کننده،  برگشت برج خنک کننده، داخل ساختمان و خارج ساختمان نصب می شوند.

محل نصب سنسورها

ضلع شمالی ساختمان جهت اندازه گیری دمای سایه (حداقل دمای محیط خارج ساختمان)

رفت آب سرد اواپراتور جهت اندازه گیری دمای آب سرد رفت ساختمان و کنترل حالت ضد یخ زدگی

کلکتور برگشت آب سرد ساختمان

کلکتور رفت آب کندانسور (در صورت وجود کندانسور آبی)

کلکتور برگشت آب کندانسور (در صورت وجود کندانسور آبی)

داخل ساختمان و ضلع جنوب جهت اندازه گیری دمای داخل (قسمت آفتاب گیر ساختمان)

1 – قابلیت کنترل ادوات موتورخانه، به شرح زیر: 

الف ) قابلیت کنترل تمامی کمپرسورها در هر نوع و ظرفیت

ب ) قابلیت کنترل تمامی پمپ های سیرکولاسیون آب سرد  چرخشی و پمپهای برج خنک کن با هرتعداد و با هر توان و دبی .

ج ) قابلیت کنترل خروجی تایمر جهت کنترل زمانی هر گونه تجهیزات برقی

2- طراحی سخت افزاری و نرم افزاری آن بر اساس شرایط بومی، اقلیمی کشور و متناسب با فرهنگ و الگوی مصرف انرژی

3- با شرایط طراحی و اجرای موتورخانه های کشور سازگار می باشد.

4- دارای تقویم شمسی و میلادی با در نظر گرفتن سال های کبیسه و تعطیلات رسمی مانند نوروز است.

5- جهت سهولت کاربرد و نیاز آن ، دارای منوی فارسی و انگلیسی می باشد.

6- با حفظ شرایط آسایش حرارتی ساکنین، دارای قابلیت تطبیق و کنترل محیطی مطلوب، متناسب با تغییرات دمای محیط خارج ساختمان می باشد.

7- تنظیمات برنامه نرم افزاری سامانه بر حسب نوع کاربری ساختمان، به سادگی انجام می پذیرد.

8- دارای قابلیت کنترل آب سرد چرخشی متناسب با دمای خارج ساختمان ، دمای داخل و دمای آب برگشت است.

9- دارای قابلیت کنترل محیطی بر اساس انواع مختلف پایانه های حرارتی ساختمان شامل : فن کویل، هواساز و سیستم ایر واشر و سیستمهای هوای خنک ( سیستمهای سرمایش بدون آبسرد )

10- دارای قابلیت برنامه ریزی به تفکیک تمامی روزهای هفته و یا روزهای تعطیل و نیمه تعطیل و تعیین روزهای خاص تعطیل نظیر اعیاد و مناسبتهای ملی و مذهبی می باشد.

11 – برنامه ریزی پله ای ( پلکانی ) برای کنترل سرمایش ساختمان .

12- دارای قابلیت غیرفعال نمودن سیستم سرمایش ساختمان های غیر مسکونی طبق برنامه های کاری زیر می باشد :

الف ) برنامه خاموشی کامل در زمان تعطیلی ساختمان به تفکیک روزهای هفته

ب) برنامه حالت آماده باش و Standby موتورخانه در زمان تعطیلی اداره و کنترل کمپرسورها و پمپ های سیرکولاسیون با Duty Cycle متناسب با دمای آماده باش آب سرد چرخشی در هر دمای مورد نظر .

13 دارای قابلیت پیش راه اندازی و تسریع در خاموشی هوشمند سیستم سرمایشی ساختمان های غیرمسکونی بر حسب دمای محیط خارج ساختمان می باشد.

14- دارای قابلیت اندازه گیری اختلاف دمای آب سرد رفت و برگشت و کنترل بر اساس بار برودتی و سرمایشی ساختمان .

15  دارای قابلیت Temperature Curve Offset جهت تطبیق دقیق منحنی حرارتی بر فیزیک حرارتی ساختمان های خاص می  باشد.

16- دارای برنامه کنترلی ویژه جهت تصحیح عملکرد پمپ های آب سرد .

17- دارای قابلیت شناسایی هوشمند وضعیت تابستانی / زمستانی با قابلیت Summer/Winter Shift بصورت تقویمی و فصلی و یا با درنظر گرفتن دمای هوای محیط بیرون جهت کاهش بار سیستم سرمایش در روزهای نسبتا خنک تر دوره گرما . 

18- دارای قابلیت تغییر خودکار ساعت رسمی کشور در زمان های مقرر (Daylight Saving).

19-  به منظور افزایش ضریب ایمنی، دارای قابلیت تعریف دمای بحرانی آب سرد چرخشی.

20- از جدیدترین نسل سنسورهای حرارتی دیجیتال با دقت اندازه گیری بالا و خطای پائین ( دقت اندازه گیری حداقل 1/0 درجه سانتیگراد و خطای 2/0 درجه سانتیگراد) برای اندازه گیری دمای هوای بیرون ساختمان ، دمای هوای داخل ، دمای آب سرد چرخشی رفت و برگشت استفاده شده است.

21- دارای مد Manual جهت By pass نمودن سامانه کنترل هوشمند در مواقع اضطراری ( نظیر تعمیر و تنظیم سیستم سرمایش  ، خرابی سامانه و . . . ) .

22- در صورت قطع هر یک از سنسورهای حرارتی و یا بروز هرگونه مشکل برای سامانه کنترلی ، دارای برنامه ویژه کنترل شرایط بحرانی است به نحوی که سرمایش حداقلی ساختمان تامین گردد .

23 – جهت آگاه شدن ساکنین از قطع هر یک از سنسورهای حرارتی، دارای قابلیت اعلام آلارم صوتی و نمایش نوع قطعی بر روی صفحه نمایشگر می باشد.

24- قابلیت برقراری ارتباط توسط Interface های مرتبط با کامپیوتر و ثبت اطلاعات ورودی و خروجی های سامانه کنترل.

25- دارای حافظه Flash و  Rewriteable جهت برنامه های اصلی و حافظه E2PROM به منظور حفظ و ذخیره سازی اطلاعات عملکردی سامانه شامل دمای سنسور ها و وضعیت روشن و خاموشی کلیه تجهیزات الکتریکی  در هر محل و نیز اعمال تنظیمات مربوطه بدون نیاز به Programmer، Backup Battery، جابجایی کارت حافظه و نظایر آن می باشد. این امکان برای نگهداری اطلاعات حافظه، با امکان ضبط اطلاعات عملکردی و لحظه ای کلیه سنسورهای حرارتی و وضعیت خاموش / روشن کلیه خروجی ها و ادوات الکتریکی موتورخانه ( پمپها ،  شیربرقی ، فن کوئل ، چیلر ، پمپهای چیلد واتر ، برج خنک کن و  …) در طی دوره های مورد نظر تحلیل دقیق مشکلات فنی احتمالی پیش آمده در موتورخانه می باشد.

26- دارای قابلیت ارتقاء و ویرایش برنامه نرم افزار دستگاه در حال کار (In-system programable) توسط رایانه قابل حمل در محل نصب دستگاه.

27- دارای قابلیت خروج خودکار از منوها.

28 –  دامنه اندازه گیری سنسورهای حرارتی از 45 – تا 135 + درجه سانتی گراد می باشد .

29 – قابلیت تعریف و تنظیم پارامترهای کنترلی چیلر و کمپرسور و پمپ نظیر : حداکثر و حداقل زمان کارکرد و اختلاف دمای راه اندازی کمپرسورهای پسرو  و . . . جهت جلوگیری از استهلاک آن .

تائیده ها