"محصولات و خدمات / شیر برقی موتوری با تدریجی "گرمارام

شرکت بهینه سازی مصرف سوخت شرکت نفت - بهینه سازی مصرف انرژی کاهش مصرف سوخت کاهش مصرف برق کاهش مصرف انرژی شوفاژ خانه تاسیسات حرارت مرکزی کنترل موتور خانه کنترل سرمایش موتور خانه هوشمند مصرف بهینه انرژی مشعل اتمسفریک مشعل دمنده دار- بویلر منبع کویلی منبع دو جداره رایزر پمپ خطی پمپ زمینی تاسیسات برودتی عایق کاری شیر ترموستاتیک پنجره دو جداره جداره ساختمان منبع انبساط سيستم كنترل هوشمند موتورخانه

شیر برقی موتوری با ON-OFF تدریجی مدل PE201 "گرمارام"

جهت تامین دمای آبگرم بهداشتی همراه با کنترل گرمایش ساختمان ضمن کاهش مصرف انرژی

نمایی از نصب شیر برقی موتوری با ON-OFF تدریجی "گرمارام" بر روی مسیر رایزرگرمایش ساختمان
     شیر برقی با ON-OFF تدریجی(گرمارام)

دارای قابلیت کنترل با سیستم کنترل هوشمند موتورخانه (گرمابان) جهت جداسازی آبگرم بهداشتی و گرمایش ساختمان
جهت تامین دمای آبگرم بهداشتی همراه با کنترل گرمایش ساختمان ضمن کاهش مصرف سوخت
همراه با 1 سال گارانتی و 5 سال خدمات پس از فروش
با امکان20% صرفه جویی در مصرف سوخت موتورخانه
وکاهش قابل ملاحظه استهلاک تجهیزاتکاربرد ویژه شیر برقی PE201"گرمارام" (بهینه سازی مصرف سوخت در موتورخانه ها)

عدم تفكيك محل توليد آب گرم چرخشي در تأسيسات حرارتي باعث بروز مشكلاتي در كنترل مصارف گرمايشي (تأمين آب گرم مصرفي ـ تأمين گرمايش) ساختمان مي گردد. به عبارت ديگر در وضعيت موجود طراحي و نصب تجهيزات حرارتي در موتورخانه هاي كشور، آب گرم چرخشي (در زمستان) پس از گرم شدن از يك محل (ديگها) بصورت همزمان براي منبعهاي آب گرم مصرفي و سيستمهاي گرمايشي ارسال مي گردد.
در دوره هاي آغاز و يا خاتمه فصل سرما خصوصاً مهرماه و آبان ماه و اسفند ماه يا روزهاي گرم زمستاني بويژه در ساعتهاي مياني روز، آب گرم چرخشي با دماي پائين نياز گرمايشي ساختمان را برطرف مي نمايد. به عنوان مثال اگر دماي هواي خارج ساختمان (دماي سايه ) 14 درجه سانتي گراد باشد آب گرم چرخشي با دماي 45 - 40 درجه سانتيگراد قادر به تأمين دماي مطلوب (24 درجه سانتي گراد) داخل ساختمان مي باشد. ولي آيا آب گرم چرخشي 45 - 40 درجه سانتيگراد قادر به تأمين آب گرم مصرفي 47 درجه سانتي گراد مي باشد ؟ قطعاً جواب اين سئوال منفي است. بدليل بروز اين مشكل، مشعلها روشن شده تا با افزايش دماي حجم عظيم آب در گردش ساختمان، آب گرم مصرفي را به دماي مطلوب برسانند. نتيجه اين امر افزايش بي مورد دماي رادياتورها و يا سایر وسايل گرمايشي ساختمان و اتلاف انرژي و علاوه بر آن عدم تثبيت درجه حرارت آسايش و ايجاد كلافگي در محيط زندگي مي باشد.
یکی از راههای مثمر ثمر و مقرون به صرفه برای تفکیک گرمایش آبگرم مصرفی از آبگرم چرخشی ، استفاده از شیر برقی موتوری در مسیر رایزر رفت گرمایش ساختمان است.
با افزودن یک شیر برقی موتوری به سیستم می توان در زمان هایی که صرفاً نیاز به گرمایش آب مصرفی می باشد، مسیر آبگرم چرخشی داخل ساختمان را با فرمان سیستم کنترل هوشمند موتورخانه( از خروجی چهارم سیستم) مسدود کرده و تنها آبگرم چرخشی را به طرف منابع آبگرم مصرفی ارسال نموده تا از اتلاف حرارت غیر ضروری در ساختمان جلوگیری کرده و نیز با سرعت مناسب دمای مطلوب و مورد نیاز آبگرم مصرفی تامین گردد .
بنابراين شیر برقی تابستانی/زمستانی بسته به وضعیت آب و هوایی در حدود 4 ماه از طول سال را فعال بوده و عملكرد مستمري دارد و در 2 ماه عملكرد نسبي دارد و در 6 ماه تابستان فاقد كارآيي است و عملكردي ندارد.
بدليل موارد ذكر شده عملكرد اين شير موجب مي گردد دماي آسايش محيط زندگي در حد مطلوبي تأمين گردد.
در صورت بسته شدن شير برقی تابستانی/زمستانی به منظور جبران كاهش دماي آب گرم مصرفي، با كوتاه شدن مسير و كاهش حجم آب گرم چرخشي ، آن مشعل (مشعلها) در مدت زمان كوتاهتري آب چرخشی را گرم و در نتيجه آب گرم مصرفي با صرف انرژي کمتر (حداقل 15% صرفه جویی) و هزينه كمتر و در زمان كوتاهتري به دماي مطلوب مي رسد.
این روش یکی از ابداعات و نوآوریهای ملی در زمینه بهینه سازی مصرف انرژی در تاسیسات حرارتی ساختمان میباشد . شیرهای موضوع این طرح علاوه بر قیمت بسیار پایینتر نسبت به شیرهای موتوری سه راهه مشابه خارجی ( در حدود 85% ارزانتر ) به علت ساختار فیزیکی خود کمتر در معرض گرفتن رسوب قرار میگیرند و با وجود امکان کنترلی Valve Click مشکل گرفتن رسوب در این شیرها به صورت اتوماتیک به حداقل مقدار خود میرسد ، همچنین به علت سادگی این طرح ، شیرهای برقی تابستانی – زمستانی به راحتی توسط سرویسکاران کشور قابل سرویس و نگهداری میباشد .
جهت نصب شیربرقی تابستانی/زمستانی نیاز به انجام تغییرات مکانیکی و لوله کشی در موتورخانه می باشد و در شرایط عادی، اجرا و نصب این شیر در برنامه کاری نمی باشد لاکن در صورت درخواست مدیر ساختمان ، سیستم کنترل هوشمند گرما بان قابلیت کنترل شیر برقی تابستانی/ زمستانی گرمارام را بصورت انتخابی دارا می باشد.
با استفاده از شیر برقی PE 201 ( گرمارام ) با قابلیت کنترل توسط سیستم کنترل هوشمند EMS 505( گرمابان ) در :
• زمانهایی که تامین آبگرم بهداشتی در اولویت است
• ساعات گرم روزهای زمستان
• روزهای آستانه تغیر فصل (ماههای مهر و فروردین )
• زمانهای پیک مصرف آبگرم بهداشتی
میتوان مسیر آبگرم چرخشی ساختمان را مسدود نموده و تمام انرژی حرارتی را به منابع آبگرم بهداشتی انتقال داد در نتیجه ضمن جلوگیری از اتلاف انرژی در ساختمان ونیز تامین آسایش حرارتی ساکنین ، آبگرم بهداشتی را نیز به سرعت تامین نمود .
شیر برقی گرمارام توسط کانکتور به یکی از ترمینالهای خروجی دستگاه گرمابان وصل شده و به صورت کاملاً هوشمند توسط سیستم گرمابان کنترل و اداره میشود. به نحوی که گرمابان پس از دریافت اطلاعات حرارتی از طریق سنسورهای نصب شده و تحلیل آن ، به محض تشخیص هوشمند با صدور فرمان ، باعث راه اندازی مکانیزم offـon شیر برقی تابستانی/ زمستانی گرمارام میگردد.
با استفاده از این روش طبق ممیزیهای انجام شده و نیز تایید سازمان بهینه سازی مصرف سوخت کشور ، حدود 15 تا 20 درصد در مصرف سوخت موتورخانه صرفه جویی حاصل خواهد شد .

نمودار عملکردی موتورخانه مجهز به شیر برقی در روزهای گرم زمستانی


نمودار عملکردی موتورخانه مجهز به شیر برقی در ساعات تغییر فصل


نمودار عملکردی موتورخانه مجهز به شیر برقی در هنگام پیک مصرف آبگرم بهداشتی

ویژگی های منحصربه فرد :
حذف ضربه قوچ ( به دلیل تدریجی بودن باز و بست شیربرقی )
بی نیاز از تغذیه جانبی
دارای مدار فرمان پیشرفته (امکان تحریک سیگنال با فاز یا نول)
قابلیت بای پس نمودن مکانیکی شیر
قیمت بسیار پایین نسبت به شیرهایی با کارآیی مشابه
سیستم کنترلی ضد رسوب (با استفاده از سیستم کنترل هوشمند EMS505 گرمابان )مشخصات فنی
دمای محیط کارکرد شیر (˚c ) مصرف انرژی شیر در زمان تغییر وضعیت (w ) مصرف انرژی شیر در زمان غیرکارکرد (w ) ولتاژ تغذیه ( v ) فشار کاری در دمای استاندارد (bar ) ماکزیمم نشتی در ماکزیمم فشارکاری (GPM )
90-0 20 0.1 220 4 0.01


تاییدیه شیر برقی موتوری با ON-OFF تدریجی "گرمارام" از سازمان بهینه سازی مصرف سوخت کشور