سامانه کنترل رادیویی

سیستم کنترل هوشمند رادیویی (بی سیم) مدل RFC444 متشکل از ۲ جز فرستنده مرکزی که داخل ساختمان نصب می گردد و گیرنده های متعدد بوده که امکان کنترل روشنی یا خاموشی  ۵۰۰ نقطه ( فن کوئل یا کولر گازی ) را بنا بر دمای مورد نظر یا تنظیمات مورد نیاز فراهم می سازد.

گیرنده ها با توجه به اینکه کاملاً مستقل از هر زیرساختی، قابل خاموش و روشن بوده و با توجه به توان مصرف کننده های مختلف در ساختمان در ۲ نوع از نظر توان راه اندازی ساخته و به بهره برداری رسیده اند که در مدلهای روشنایی که عموماً مصرف پایینی دارند از مدل ها ۱۰۰۰ واتی و در مصرف کننده های با توان بالا مانند کولرهای گازی – اسپلیت های سرمایشی – گرمایشی انواع هیترهای برقی و دیگر تجهیزات که معمولاً توان مصرفی بالاتری دارند از مدل گیرنده هایی ۵ کیلوواتی استفاده می گردد.

فن کوئل چیست :

 

فن کویلها معمولاً به دو صورت مورد استفاده قرار می‌گیرند. در حالت اول فن کویل فقط حرارت و برودت مورد نیاز را تأمین می‌کند و هوای تازه توسط هوارسان مرکزی و به وسیلهٔ کانال‌های توزیع هوا در سطح محل منتشر می‌گردد تا تهویه مناسب در محل مورد نظرانجام گیرد. در این حالت میزان بار سرمایی وگرمایی توسط ترموستات بکار رفته در فن کویل و با خاموش و روشن شدن فن تنظیم می‌گردد. در حالت دوم علاوه بر تأمین حرارت و برودت مورد نیاز، وظیفه تأمین هوای تازه را نیز بعهده دارد. بدین صورت که فن دستگاه، هوای تازه را از طریق دریچه تعبیه شده در پشت فن کویل گرفته و در محل پخش می‌کند. از محاسن این روش می‌توان به کاهش هزینه‌های مربوط به سیستم هوارسان مرکزی و متعلقات مربوطه اشاره نمود و عدم فیلتراسیون هوای تازه از معایب این روش می‌باشد.

 

اجزا فن کوئل :

۱-فن

۲-کویلهای گرمایش و سرمایش

۳-فیلتر هوای قابل تعویض یا قابل شستشو

۴-شیر فلکه

۵-شیرهواگیری

 

کولر گازی چیست :

 

چگونگی ایجاد سرما در بسیاری از وسایل سرماسازی مانند کولر گازی، یخچال و آب سردکن مشابه است. در کولر گازی همانند یخچال از تبدیل گاز به مایع به وسیله افزایش فشار و در نتیجه تولیدسرما که در اثر تبدیل مایع به گاز ایجاد می‌شود، برای رسیدن به هدف مورد نظر (خنک نمودن محیط) استفاده می‌کنند. تنها تفاوت را می‌توان در خنک کردن کندانسور (رادیاتور) دانست که در کولر گازی به وسیله هوای دمیده شده بر روی آن گرمای لازم گرفته می‌شود در حالی که در یخچال برای داشتن هوای خنک از دمیدن هوا بر روی اپراتور استفاده می‌گردد.

در ساختمانهای غیر مسکونی (ساختمان های اداری یا آموزشی) که دارای پایانه حرارتی فن کویل و یا هواساز می باشند معمولا موارد نامطلوب زیر اتفاق می افتد:

  • پس از پایان ساعت کاری، دمنده فن کویلها (یا هواسازها) توسط اکثر کاربران ساختمان، خاموش نگردیده و ساعات متوالی، دمنده ها بیهوده کار کرده و باعث مصرف بیهوده انرژی برق می گردند.
  • در ساختمانهایی که تجهیزات سرمایشی و یا گرمایشی موتورخانه پس از پایان ساعات کاری خاموش نمی گردند ، علاوه بر مورد فوق و مصرف بیهوده برق فن کویل ، با روشن بودن بی جهت دمنده فن کویلها ، بار گرمایشی یا سرمایشی مضاعفی به موتورخانه تحمیل می شود که موجب کارکرد بیهوده تجهیزات الکتریکی موتورخانه و در نتیجه تلفات مضاعف انرژی در ساختمان می گردد.
  • در طول ساعات کاری نیز در بعضی مواقع پیش می آید که دمای داخل ساختمان از دمای استاندارد مناسب برای بهینه سازی تجاوز می نماید ولی دمنده ها به علت عدم دقت ترموستاتهای اتاقی ، جا گذاری نامناسب آنها و یا خراب بودن آنها بیش از حد نیاز کار می کنند که در نتیجه علاوه بر مصرف بیهوده برق فن کویلها ، بار گرمایشی و یا سرمایشی مازادی بر تجهیزات موتورخانه (تاسیسات حرارت مرکزی یا چیلر) وارد می کند که موجب تلفات انرژی مضاعف در ساختمان می گردد .

به منظور رفع این اشکالات، توصیه می گردد برق فن کویلها توسط سامانه کنترل رادیویی فن کویلها کنترل گردد، با این اقدام صرفه جویی قابل توجهی در مصارف انرژی ساختمان بدست می آید

 

سامانه کنترل رادیویی فن کویلها به صورت هوشمند و منطبق با برنامۀ زمانی که برای هر یونیت فن کویل به صورت جداگانه می توان برای آن تعریف کرد ، اقدام به خاموش کردن یونیت فن کویلها در زمان مقرر خواهد نمود و این خاموشی تا زمان رسیدن به پیش راه اندازی هوشمند و استارت مجدد آن ادامه خواهد داشت (پیش راه اندازی هوشمند زمانی قبل از حضور کارکنان در قسمت مربوطه خواهد بود که متناسب با دمای هوای بیرون و به منظور تامین آسایش حرارتی داخل اتاق در هنگام شروع کار صورت می گیرد ) مهمترین حسن این سامانه این است که قسمتهایی از ساختمان که بنا به دلایلی از جمله حراست ، شیفت و … که به صورت ۲۴ ساعته ( و یا ساعاتی بیش از اتمام ساعت کاری نرمال ساختمان) داخل ساختمان حضور دارند و مجبور به استفاده از فن کویل هستند میتوان به راحتی با برنامۀ زمانی که برای فن کویلهای آن قسمتها منطبق با ساعات نیازشان به سرمایش یا گرمایش برای سامانه کنترل رادیویی تعریف نمود ، این سامانه خود را ملزم به روشن نگه داشتن این فن کویلها جدا از سایر فن کویلهای ساختمان در زمان مورد نیازشان می کند .

 

سامانه های کنترل هوشمند رادیویی مدل ۴۴۴  RFC دارای فرستنده رادیویی می باشند که در هر ساختمان قابلیت کنترل تا ۵۰۰ نقطه اعم از فن کویل، هواساز، روشنایی و … را دارند.

گیرنده های رادیویی مدل WR 4001 بر روی مسیر برق هر یک از پایانه های حرارتی نصب می شوند و با دریافت کد مورد نظر، گیرنده مربوطه در ساعت های مقرر و تعیین شده اقدام به روشنی یا خاموشی وسایل برقی می نماید. این خاموش روشنی پس از دریافت کد انحصاری مورد نظر از فرستنده مرکزی با اعمال فرمان به یک رله که در مسیر برق فن کویل قرار دارد انجام می شود.

توسط این سامانه امکان برنامه ریزی مستقل ۵۰۰ فن کویل یا واحدهای دمنده دار ساختمان در ۳۲ دسته بندی زمانی وجود دارد. در مدل های پیشرفته تر علاوه بر امکان کنترل زمانی فن کویل ها، با استفاده از سنسورهای حرارتی دیجیتال با دقت اندازه گیری ۰٫۱ درجه سانتیگراد امکان کنترل دمایی فضا در زمان های مجاز روشنی فن کویل نیز به وجود می آید.

 

کنترل کولر های گازی پنجره ای و اسپلیت

تنها کافی است در کنار هر واحد گیرنده و بر روی انشعاب برق کولر گازی پنجره ای و اسپلیت یک عدد کنتاکتور نصب نمود و با ارسال اطلاعات رادیویی به هر واحد گیرنده ، رله این گیرنده بوبین کنتاکتور را قطع و وصل نموده و در نتیجه کولر های گازی پنجره ای و اسپلیت نیز مانند فن کویل ها کنترل می شوند .

محل نصب تجهیزات

با توجه به اینکه ساختمان ها از نظر ساختار فیزیکی با یکدیگر متفاوت هستند لازم است قبل از نصب گیرنده ها ، تعیین محل دقیق فرستنده که تمام ساختمان را پوشش دهد حائز اهمیت است در نتیجه در هر ساختمان ( حتی ساختمان های کوچک) می بایست از محل صحیح فرستنده اطمینان حاصل نمود.

با توجه به اینکه  برد مؤثر دستگاه در داخل ساختمان حدود ۵۰ متر از محل نصب می باشد پیش بینی می شود در ساختمان ها با تعداد طبقات حدود ۶ الی ۸ طبقه دستگاه بدون مشکل و بی نیاز به دستگاه آنتن جانبی عملکرد مطلوبی را داشته باشد ولی با این حال حتماً می بایست قبل از نصب، از گیرندگی سیگنال در تمام ساختمان ( قسمتهایی که دارای فن کوئل است) بررسی شود.
معمولاً برای این کار ۱ یا ۲ محل را به عنوان محل مطلوب در نظر می گیریم که دسترسی پریز برق راحت و همچنین امکان دستکاری توسط دیگران کم باشد.

  • عملکرد مثبت سامانه حداقل در ۱۰ ماه سال ( طول دوره گرمایش و سرمایش ) و برای سایر تجهیزات برقی در طول سال .
  • کنترل ۵۰۰ نقطه ( Point ) به صورت بی سیم با ارسال فرکانسهای رمز گزاری شده و بدون تداخل با سایر امواج تا شعاع ۵۰ متر (داخل ساختمان) از دستگاه مرکزی . ( این عدد در محیطهای باز و بدون نیاز به آنتن تقویت کننده تا ۲۰۰ متر می باشد )
  • قابلیت افزایش طول برد فرکانس با آنتنهای تقویتی Wireless .
  • قابلیت تنظیم ۴ برنامه زمانی برای هر Point در هر بازه زمانی ۲۴ ساعته .
  • کنترل فعالیت هر نوع پایانه حرارتی دمنده دار ، روشناییها و هر نوع وسیله برقی به صورت مجزا از سایر قسمتهای ساختمان .
  • دارای تقویم شمسی با امکان خاموش نگه داشتن نقاط کنترلی در ایام تعطیل
  • نصب سریع و آسان به دلیل عدم نیاز به سیم کشی و دارای کلید دستی(Manual) برای هر نقطه کنترلی

قابلتهای ذکر شده مربوط به سیستم پایه بر مبنای کنترل زمانی است . مدل پیشرفته تر این سامانه که مجهز به سنسورهای پیشرفته دیجیتالی برای کنترل دمای قسمتهای مختلف ساختمان به صورت مستقل از هم می باشد در صورت تمایل به عنوان یک Opption و با هزینه جداگانه در نظر گرفته می شود .